Vajina Daraltma Ankara

Vajina daraltma, estetik ve sağlık amacıyla yapılan, son yıllarda çok talep edilen, kolay bir operasyondur.

Evde Doğal yollarla Vajina Daraltma mümkün mü?

Kegel egzersizi ile vajina daraltma mümkün olabilir. Alt pelvik kaslar yani doğum kanalındaki kaslar kasılarak, sıkılaşma sağlanabilir. Fakat ileri derecede genişlemiş, sarkmış vajinada faydası olmaz. Hafif genişleme durumunda, özellikle doğum sonrası hemen başlanırsa, kasların eski haline yakın olması mümkündür.

Vajina daraltma operasyonu neden yapılır?

Normal doğum sonrası bazı kadınlarda vajinada genişleme ve sarkma olur. Özellikle zor doğum, iri bebek doğumu yada vakum denilen bebeği çekme işleminin yapıldığı durumlarda, vajinanın yapısında ciddi bozulmalar görülebilir. Vajinanın girişi geniş, sarkmış, şeklini kaybetmiş olabilir. Vajina daraltma operasyonu şu durumlarda yapılır:

  • Vajinal enfeksiyon; vajinada genişlik olursa, enfeksiyon riski de artar. Tedavi edilmeyen enfeksiyon durumunda, rahim içine nadiren karın içine yayılabilir. Bu nedenle, vajina daraltma işlemi ile genişlik düzeltilerek, vajinal enfeksiyon riski azaltılabilir.
  • Cinsel ilişkide haz alamama; genişlemiş vajinada, uyarılma daha az olur. Vajinal çıkıntılar az hissedilir, erkek hareketleri geniş doku içinde etkisiz kalabilir. Hem kadın hem de erkek, cinsel anlamda doyuma ulaşamaz, ilişkileri kötü yönde etkileyen bir durumdur.
  • Vajinadan gaz gelmesi, ses gelmesi; genişlemiş vajina içinde biriken hava, gaz çıkarma gibi birden boşalabilir, ses yapabilir, hasta için toplumda utanılacak bir haldir. Bazen hava kaçırma, cinsel ilişki sırasında da olabilir. Kadının özgüveninin sarsılmasına sebep olabilir
  • İdrar torbası sarkması; genişlemiş vajinayla birlikte sık görülür. Ikınınca ele gelen kitle olabilir, sarkmayla birlikte idrar kaçırma çoğu zaman vardır.
  • Vajinaya ait yumuşak dokuların sarkması; genişleyen dokular, kızlık zarı kalıntıları, ve diş genital bçlgeye ait dokular, sarkabilir, vajina girişinde ele gelebilir.
  • Özgüven eksikliği; genişlemiş, şekli bozulmuş vajina, hastada cinsel anlamda özgüven eksikliğine sebep olabilir, kendini güzel bulmayabilir. Eşinin yada erkek arkadaşının eleştirilerine karşı, kendini yetersiz hissedebilir. Halbuki çaresizlik değildir, çözümü oldukça kolaydır.

Geniş vajina nasıl anlaşılır?

Hasta kendini muayene ederek anlayabilir. Tuvalet anında veya ıkınma anında vajinal giriş açık olarak hissedilir. Cinsel ilişki sırasında, erkek de ifade edebilir. Vajinadan gaz kaçırma problemi varsa, genişlik de var demektir.

Vajina Daraltma Ankara

Geniş vajina belirtileri nelerdir?

Ele gelen yumuşak dokular, vajinadan gaz kaçırma, cinsel ilişkide haz alamama, vajinal akıntı ve sık vajinal enfeksiyon ve idrar kaçırma genişlemiş vajina belirtileridir.

Vajina daraltma ameliyatı nasıl yapılır? Geniş vajina nasıl daraltılır?

Kolay bir ameliyattır, lokal yada genel anestezi ile yapılabilir. Alttan yani vajinal bölgeden yapılır, karında bir kesi gerektirmez. Sarkan dokular alınır, vajinada genişlemiş bölgeler daraltılır, idrar kaçırma ve idrar torbasında sarkma varsa, aynı anda bu problem de giderilir. Hastanede yatmaya gerek yoktur, ayaktan yapılabilen bir operasyondur. Sabah ameliyat olan hasta, aynı gün evine gidebilir. Bazen, ameliyat sonrası vajinaya ilaçlı bir tampon yerleştirilir, baskı yapması için kullanılan bu tampon, hafif gerginlik yapabilir. Hasta eve gönderilirken, tampon çıkarılır.

Vajina daraltma ameliyatı ağrı yapar mı?

Ağrılı bir ameliyat değildir. Bazen, ameliyat sonrası vajinaya ilaçlı bir tampon yerleştirilir, baskı yapması için kullanılan bu tampon, hafif gerginlik yapabilir. Oturup kalkma anında, dikişlerde hafif ağrı olabilir.

Vajina daraltma ameliyatı sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

Vajina daraltma ameliyatından sonra, 2-3 saat kanama kontrolü yapılır, bu sebeple hasta gözlem altında tutulur. Ağrı sanıldığı gibi çok olmaz, hafif bir ağrı olabilir. Dikişleri temiz tutmak çok önemlidir, verilen antibiyotik ve diğer antiseptikleri dikkatli kullanmak gerekir. Deniz veya havuza girmek uygun değildir. Ameliyat sonrası ortalama 45 gün cinsel ilişki olmamalıdır

Vajina daraltma ameliyatından sonra dikişler ne olur? Dikiş izi kalır mı?

Vajina çok hızlı iyileşen bir dokudur. Dikiş izi kalmaz. Ameliyat dikişleri, ciltaltı iz kalmayacak bir teknikle dilidiği için, ameliyattan sonra dıştan görünen dikiş genellikle yoktur.

Ameliyatsız vajina daraltma nedir? Lazerle vajina daraltma nedir?

Ameliyatsız vajina daraltma mümkündür. Lazer uygulaması ile, vajina daraltılabilir. Lazer cihazının, vajina içine giren parçası ile, radyofrekans verilir, vajinal dokular sıkılaşır, acısız bir işlemdir, her seans 30 dakika sürer, ortalama 2-3 seans gerekir. Kalıcı bir daralma olmaz, bazı hastalar 2 yıl içinde tekrar genişlemeden şikayetçi olabilirler. Ameliyat olmak istemeyen hastalar için iyi bir seçenektir. Vajina daraltma ameliyatı sonrası Kegel egzersizi gerekir mi? Ameliyatın etkisini artımak ve vajina daraltmayı kalıcı hale getirmek için, alt pelvik taban egzersizi yani Kegel egzersizi yapmak gerekir. Ameliyattan hemen sonra başlanabilir.

Vajina Daraltma Yorumları  Ankara

Vajina daraltma yaptıranların bu bu işlemler ile ilgili görüşlerini ve merak ettiğiniz diğer konular için bize görüşleriniz ve sorularınızı https://ozlemgun.com/iletisim adresinden iletebilirsiniz.