Laparoskopi Ankara

Laparoskopi Ankara 2023 Fiyatları

Laparoskopi Ankara ilinde son yıllarda karın bölgesi ve genital bölge ameliyatlarında sıkça kullanılan yöntemlerden biridir. Açık ameliyatlara alternatif olarak ortaya çıkan laparoskopik ameliyat diğer yöntemlere göre daha avantajlıdır. Laparoskopi yöntemi ile yapılan ameliyatlar, açık ameliyatlara göre daha kısa sürer. Ameliyat anında ortaya çıkacak komplikasyonlar daha azdır. Ameliyat sonrası ise iyileşme daha çabuk sağlanır. Bu yüzden hastalar tarafından daha çok tercih edilen bir yöntemdir. Siz de Laparoskopi Ankara da bulunan merkezimizde son teknoloji ile güvenilir bir şekilde hizmet alabilirsiniz.

Laparoskopi Nedir?

Laparoskopi, laparoskop denilen cihazlar ile kapalı bir şekilde yapılan bir ameliyat tekniğidir. Laparoskopik cerrahi özellikle kadın hastalıklarında ameliyat gereken durumlarda sıkça kullanılır. Tıbbı teknoloji alanındaki gelişmeler sonucunda laparoskopi yöntemi ile yapılan ameliyatlarda başarı oranı oldukça yüksektir. Ülkemizdeki kullanım oranı henüz çok yüksek olmasa da dünyada kabul görmüş ve çok tercih edilen bir yöntemdir. Laparoskopik ameliyat, laparoskop denilen karın içini aydınlatmayı sağlayan bir kamera kullanılır. Öncelikle ameliyat bölgesinde küçük kesiler açılarak giriş yapılır. Daha sonra kameraya bağlı aletler ile istenilen işlemler rahatlıkla yapılır.

Laparoskopik Histerektomi Nasıl Yapılır?

Laparoskopik histerektomi yumurtalıklar, rahim, fallop tüpleri gibi üreme sistemi parçaları üzerinde herhangi bir kesim yapmadan inceleme yapmak ya da tedavi etmek için küçük bir kamera yardımıyla yapılan cerrahi bir işlemdir. laparoskopik histerektomi ile yapılan işlemler kronik pelvik ağır, endometriozis, fibroid tümörleri, yumurtalık kistlerinin tanısı ve tedavisi gibi birçok alanda kullanılarak geniş bir yelpazeye yayılır.

Laparoskopun en büyük avantajı dokuların görünümünü büyütüp yaklaştırabilmesidir. Aynı zamanda insan elinden daha hassas hareket ettiği için birçok cerrahi işlemde tercih edilen bir yöntemdir. Yalnız bu teknolojiyi verimli şekilde kullanabilmek için gerekli eğitimleri almış olmak gerekir. Laparoskopik histerektomi yapılırken hasta sırt üstü yatırılır ya da dorsal litotomi pozisyonuna getirilir. Ameliyat öncesi hastanın doğru konumlandırılması sinir yaralanmalarını önler. O yüzden hazırlık aşaması biraz uzun sürebilir. Ayrıca laparoskopik histerektomi ameliyatlarında kullanılan aletler açık ameliyatlarda kullanılan aletlerin formunda üretilir. Bu aletler steril edildikten sonra tekrar kullanılabildiği gibi tek kullanımlık olanları, takılıp çıkarılan parçaları olanları da vardır. Laparoskopik histerektomi yapılırken kullanılan teknikler ve laparoskopik aletler şunlardır;

Teleskoplar

Teleskoplar iki temel çalışma prensibine sahiptir. Düz ya da açılı lenslere sahip olanları vardır. Açılı lenslere sahip olanların çapları ise 3 mm ile 12 mm arasında değişebilir. Teleskopların içinde kullanılan lenslerden 0 dereceli olanları ile pelvis, 30, 45 ve 135 derece olanlarla da ön ve yan karın duvarını değerlendirme işlemleri yapılır. Ayrıca kitlelerin etrafında da rahatça çalışma imkânı sağladığı için birçok jinekoloji cerrahı tarafından kullanılır.

Teleskopların esnek ya da sert olanları da vardır. Ameliyatlarda hangisinin kullanılacağı cerrahın seçimine bağlıdır. Kullanılan teleskoplarda görüntü de oluşan sislenmeyi önlemek için teleskop ısıtıcıları ya da antifog çözeltileri kullanılır.

Işık kaynağı

Ameliyat bölgesindeki aydınlatma için fiberoptik teknolojiden yararlanılır. Kullanılan ışığın parlaklığını fiber sayısı ve kablonun boyutu etkiler. Kablolarda bir hasar oluştuğunda ışık iletimi azalır ve alınan görüntü bozulabilir.

Video

Laparoskopi ameliyatlarında görüntünün yansıdığı monitörler kullanılır. Bu monitörlerden ameliyatların video kopyası da alınabilir, fotoğraflarda çekilebilir. Hastayla gerek görüldüğü takdirde bu fotoğraflar paylaşılır. Kullanılan monitörler, hastaya yapılan işlemleri video ya da çekilen fotoğraflar üstünden anlatabilme imkânı sunar. Bu prosedürü uygulayıp, uygulamamak hekimin tercihine bağlı bir durumdur.

Laparoskopik Giriş ve İnsuflasyon

Laparoskopik ameliyatlar kapalı giriş veya açık teknik ile yapılır. Karın hava ile şişirildikten sonra kamerayı ve aletleri iletmek için trokar takılır.

Uterin Kanül

Laparoskopik kist ameliyatı sırasında pelvik yapılarını daha net görebilmek için uterus kanülü denilen bir alet kullanılır. Bu kanüller aynı zamanda fallop tüpü açıklığını da değerlendirme imkânı verir. Fakat uterus kanülü bazı durumlarda kullanılmaz. Eğer rahim yok ise, gebelik şüphesi mevcutsa ve rahim ağzında erişimi engelleyen anormallikler varsa kullanılmamalıdır.

Kavrama Aletleri

Kavrayıcı forsepslerin işlevlerine göre dişli, sivri uçlu, kavisli, kilitli ve kilitli olmayan çeşitleri vardır.  Yapılan işleme göre jinekolojik cerrah tarafından bunlardan biri tercih edilir.

Kesme ve Pıhtılaştırıcı Teçhizat

Laparoskokip ameliyat sırasında genellikle eletrocerrahi, lazer enerjisi ve ultrasonik kullanılır.

Emme ve Yıkama

Laparoskopik cerrahi ameliyatlarında emme ve yıkama çok önemlidir. Kanama olduğu zaman, pıhtılaşmanın giderilmesi ve görüntünün netleşmesi için mutlaka yapılması gereken işlemlerdir.

Doku Çıkarma

İstenilen dokuları çıkarmak için doku morselatörleri kullanılır. Doku morselatörleri büyük dokuları küçük parçalara ayırarak çıkarmaya yarar. Çıkarılan kitleler için taşıyıcı laparoskopi torbaları kullanılabilir. Laparoskopik histerektomi yöntemi genellikle birçok hastalığın tedavisinde kullanılsa da bazen çok büyük kitleler ve tümörler açık ameliyat gerektirebilir.

Laparoskopik Cerrahi

Laparoskopik cerrahi, karın iç organları ve leğen kemiği organlarının tedavisinde, büyük ameliyat kesilerine gerek duymadan, 1cm civarlarında küçük kesiler açılarak yapılan bir ameliyat türüdür. Açılan küçük kesilerden içeri yerleştirilen borucuklar ve kameralarla yapılır. Halk arasında kapalı ameliyat olarak bilinir.

Laparoskopik cerrahinin faydaları şu şekildedir:

·         Kanamanın daha az olması

·         Ameliyat sonrası daha az ağrı

·         Hastane de kalma süresinin daha kısa olması

·         Yara izinin küçük olması ve estetik açıdan daha güzel bir görünüm

·         Günlük hayata daha çabuk dönme

·         Ameliyat bölgesinin kameralarla büyütülebilmesi, daha net görülebilmesi

Laparoskopik cerrahinin kullanıldığı hastalıklar ise şu şekildedir:

·         PID teşhisi

·         Aşırı ağrılı regl kanamaları

·         Yumurtalık kistlerinin tanısı ve tedavisi

·         İnfertilite nedeninin bulunması

·         Apandisit ve karın ağrısı ilgili rahatsızlıklar

·         Bağırsaklar ile ilgili rahatsızlıklar

·         Mide ülseri tedavisi, obezite cerrahisi

·         Batın bölgesinde bulunan kistlerin tedavisi

·         Prostat, kolon, karaciğer, böbrek, mesane gibi organların bir kısmının ya da tamamının çıkarılması

·         Karın ve kasık bölgesindeki fıtıkların tedavisi

Kapalı Rahim Ameliyatı

Kapalı rahim ameliyatlarının hasta için birçok avantajları bulunur. Hasta ameliyat sonrası daha az ağrı duyar. Daha az kanaması olur ve daha çabuk iyileşir. Buna bağlı olarak da hastane de kalma süresi de azalır. Kapalı rahim ameliyatı yaklaşık 30 ile 40 dakika arası sürer. Kapalı rahim ameliyatlarının yeterli teknik donanım ile yapılması çok önemlidir. Alanında uzman ve tecrübe sahibi bir hekim tarafından yapılması gerekir.

Rahim alma ameliyatı Ankara hakkında bilgi almak için https://ozlemgun.com/kapali-rahim-alma-ameliyati-ankara adresini hemen ziyaret edebilirsiniz.

Bu ameliyatlarda hastaya küçük kesiler açılır. İki veya üç noktadan açılan kesilerden içeriye yerleştirilen cerrahi cihazlar ile ameliyat tamamlanır. Rahmin alınması gereken durumlar ise şu şekilde sıralanır:

·         Miyomlar

·         Adenomyozis hastalığı

·         Endometriozis hastalığı

·         Tedaviye cevap vermeyen şiddetli rahim kanamaları

·         Rahim kanseri, rahim ağzı kanseri, yumurtalık kanseri

·         Endometrial hiperplaziler

·         Vajinal prolapsus

·         Pelvik inflamatuar hastalıklarında rahim alınabilir.

Kapalı Miyom Ameliyatı

Laparoskopik miyom ameliyatı yöntemi ile rahim içine gömülü miyomlar ve rahim duvarı miyomları kolay bir şekilde çıkarılır. Laparoskopi yönteminde yapışıklık daha az olduğu için hamile kalma ihtimali de olumsuz etkilenmez. Kapalı miyom ameliyatı şu şekilde yapılır:

·         Laparoskopik portlar takılır.

·         Ameliyat sırasında kan kaybını önlemek için önlemler alınır.

·         Miyomun üzerinde uterus kesisi açılır.

·         Çeşitli teknikler ile miyomun çıkarılması ve küçük parçalara bölünmesi sağlanır.

·         Miyom çıkarıldıktan sonra duvardaki tüm katlar ve serozayı içeren tüm kusurlar kapatılır.

Miyom tedavisi Ankara hakkında bilgi almak için https://ozlemgun.com/miyom-tedavisi-ankara  adresini hemen ziyaret edebilirsiniz.

Kapalı Çikolata Kisti Ameliyatı

Çikolata kistleri (edometriozis) uterusun iç tabakası olan dokunun, başka yerlerde büyümesi ve lezyonlar oluşturması olarak tanımlanır. Şiddetli ağrı, kanama hatta kısırlığa bile neden olabilecek bir durumdur. Çikolata kistlerinin ultrason gibi görüntüleme teknikleri ile tespit edilmesi zordur. Böyle durumlarda da laparoskopi ile çikolata kisti ameliyatı kolayca yapılabilir. Çikolata kistleri tekrarlama özelliğine sahip olduğu için laparoskopi tekniği ile ulaşılması zor bölgelere de ulaşılması mümkündür. Çikolata kistleri bazen bağırsak yüzeylerinde de oluşur. Böyle durumlarda genel cerrahi uzmanı da ameliyatta yer alır. Çikolata kistinin belirtileri şunlardır:

·         Rahim kanamasının çok fazla olması

·         Kısırlık

·         Ağrılı cinsel ilişki

·         Geçmeyen kasık ağrıları

·         İdrara çıkarken problem yaşama

·         Bağırsak faaliyetleri sırasında ağrı duyma

Çikolata kisti ameliyatı Ankara hakkında bilgi almak için https://ozlemgun.com/cikolata-kisti-ameliyati-ankara adresini hemen ziyaret edebilirsiniz.

Laparoskopi Kimlere Yapılır?

Teknolojinin tıp alanında daha çok kullanılmaya başlamasıyla birlikte geleneksel uygulamalar yerini daha modern ve rahat uygulamalara bırakır. Laparoskopi de bu yöntemlerden biridir. Laparoskopi yönteminde herhangi bir yaş sınırı yoktur. Önemli olan uygulamanın yapılacağı merkezin donanımının uygun olmasıdır. Fakat laparoskopik cerrahi; ağır solunum hastalarında, kalp problemi olan hastalarda tercih edilmez. Ayrıca rahim bölgesinde çok büyük ebatta ve çok sayıda miyom olan hastalarda da kullanılmayabilir.

Laparoskopik cerrahi yönteminin kullanılmasında aslolan hastanın doktora ve kullanılacak yönteme güven duymasıdır. İnsanların kapalı ameliyat yöntemlerinde çekinceleri olabilir. Bu noktada hekimin hastayı bilgilendirmesi önemlidir. Laparoskopinin avantajları ve dezavantajları hastaya eksiksiz bir şekilde anlatıldıktan sonra işlemlere başlanmalıdır.

Ankara Laparoskopi Fiyatları 2023 

Laparoskopi fiyatları hastaya yapılan işlemlerin türüne göre değişiklik gösterir. Laparoskopinin hangi alanda uygulanacağı ve yapılacak işlemin mahiyeti fiyatı belirleyen unsurlardandır. Laparoskopi uygulamalarında hastane de kalış süresi daha kısa olduğu ve ek tedavilerin uygulanmasına genelde gerek duyulmadığı için açık ameliyatlara göre daha ekonomiktir. Laparoskopik ameliyat fiyatları noktasında 2022 yılında Sağlık Bakanlığınca belirlenen kriterlerde önemlidir. Laparoskopi ameliyatı fiyatı açısından da rahatlık açısından da oldukça avantajlı bir yöntemdir.

Siz de Ankara laparoskopi fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz. Ankara kadın hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Ozlem Gün gibi tecrübeli bir doktordan ücretsiz randevu alabilir.

Laparoskopi Ameliyatı Sonrası Sık Sorulan Sorular

Jinekolojik laparoskopi uygulamaları açık ameliyatlara alternatif olarak kullanılan güvenli bir yöntemdir. Fakat ülkemizde kullanımı çok yaygın olmadığı için oluşabilecek bazı sorular, cevaplarıyla birlikte aşağıda yer almaktadır. Siz de sayfayı kaydırmaya devam ederek laparoskopi ameliyatı sonrası kafanızda oluşabilecek sorulara kolaylıkla cevap bulabilirsiniz.

Laparoskopi Ameliyatı Ne Kadar Sürede İyileşir?

Laparoskopi sonrası iyileşme süreci, anestezinin etkisi geçtikten sonra hasta sıvı gıdalar ile beslenmeye başlayabilir. Genellikle hastane de kalma süresi 1 gündür. Fakat gerçekleştirilen işlem daha komplike ise bu süre 2 güne de çıkabilir. Hastaneden çıktıktan sonra da verilen ağrı kesici ilaçların ve antibiyotiklerin tavsiye edilen miktarlarda kullanılması gerekir. Ameliyattan sonra yaklaşık 1 ay gibi bir süre içerisinde zorlayıcı sporlar yapılmamalı ve ağır kaldırılmamalıdır. Jinekolojik laparoskopi operasyonlarından sonra hastalar genellikle birkaç hafta sonra günlük yaşamlarına dönebilir.

Laparoskopik Ameliyat İzi Geçer Mi?

Laparoskopi ameliyatlarında dikişler genelde yapıştırmalı ya da gizli dikiş olduğundan alınmaz. Yani var olan dikişler kendi kendine erir. Dikişlerin kaşınmaya başlaması da iyileşme göstergesidir. Bazen kesi yerlerinde morarmalar görülebilir. Bu morarmalar da kendiliğinden geçer. Laparoskopi izi bir iki ay içerisinde nerdeyse hiç görülmeyecek noktaya gelir. Kesi izleri zaten çok küçük olduğu için çok dikkatli bakmadıktan sonra fark edilmez. Estetik açıdan kesi izi, dikiş izi istemeyenler için laparoskopik cerrahi gayet uygun bir yöntemdir.  

Laparoskopi Sonrası Karın Şişliği Ne Zaman Geçer?

Laparoskopik ameliyatlar karın içi karbondioksit gazı doldurularak yapılır. Ameliyat sonrasında bu gazın büyük çoğunluğu boşalır. Bazen çok küçük bir kısmı karın içinde kalabilir. Karında kalan bu gaz, hasta ayağa kalktığında omuz bölgesinde ağrıya sebep olabilir. Bu geçici bir durumdur ve vücut bu gazı kendi kendine yok edebilir. Birkaç gün içerisinde de omuzlarda oluşan bu ağrı durumu da kaybolur.

Laparoskopi Ameliyatından Sonra Ne Zaman Hamile Kalınır?

Laparoskopi ameliyatından sonra gebelik planlaması için doktorun önerdiği bir süre varsa buna riayet edilmelidir. Genellikle laparoskopi sonrası kısa sürede hamile kalınmamalı gibi yanlış bir kanı insanlar arasında mevcuttur. Hâlbuki jinekolojik laparoskopi yöntemi ile hamile kalmaya engel olan nedenler ortadan kaldırılır. Laparoskopi ameliyatı olan kadınlar 3 ile 6 ay gibi değişen sürelerden sonra hamile kalınabilinir. Tabi bu süreçte doktor kontrollerinin de aksatılmaması gerekir. Özellikle kısırlık sebebinin araştırılmasında da ya da tedavi edilmesinde laparoskopi yöntemi açık ameliyatlara göre daha az risk barındırır. Laparoskopi uygulamaları sonrasında da hastaların çoğu hamile kalabilir ve sağlıklı bir şekilde hamilelik sürecini tamamlayıp bebeklerini kucaklarına alabilir.

Ankara Laparoskopi Ameliyatı Olanların Yorumları

Laparoskopi Ankara merkezimizde ameliyat olan hastalarımızın laparoskopi ameliyatı hakkında deneyimlerini ve yorumlarını inceleyerek tedavi hakkında genel bilgi sahibi olabilirsiniz. Tedavi hakkında daha detaylı bilgi için uzman ve tecrübeli doktorumuzdan bilgi almak için ücretsiz iletişime geçebilirsiniz.