kapalı miyom ameliyatı ankara 2022

Kapalı miyom ameliyatı rahim içerisinde bulunan miyomların vücuttan çıkarılması için kullanılan cerrahi yöntemlerden biridir. Rahim içerisinde ya da dışında bulunan miyomlar hastaların yaşam standartlarını düşürdüğü için cerrahi müdahale ile çıkarılır. Miyom ameliyatı, miyomun büyüklüğü ve hastanın durumu dikkate alınarak açık veya kapalı olmak üzere iki şekilde yapılır.

Kapalı Miyom Ameliyatı Ankara - Doç. Dr. Özlem Gün Eryılmaz

Kapalı miyom ameliyatı, kanamanın az olması, iyileşme sürecinin kısa olması gibi avantajlarından dolayı açık miyom ameliyatına oranla günümüzde daha fazla tercih edilmektedir. Fakat kapalı ameliyatta miyomun çıkarılması için teknik ekipmanların kullanımının bilinmesi ve gerekli tecrübeye sahip olunması önem taşımaktadır. Deneyimli bir cerrah ve yetkin bir ekip tarafından yapıldığında etkili ve güvenli bir ameliyattır. Miyom tedavi yöntemleri konusunda daha detaylı bilgi almak miyom tedavisi Ankara hizmet sayfamızı ziyaret edebilirsiniz ve ayrıca Doç. Dr. Özlem Gün Eryılmaz’dan ücretsiz randevu alabilirsiniz.

Kapalı Miyom Ameliyatı (Laparoskopik) Nedir?

Kapalı miyom ameliyatı, rahim içerisinde bulunan, rahmin iç duvarına ya da dış duvarına yakın olan miyomların alınması amacıyla yapılan cerrahi operasyondur. Ameliyatın amacı rahim içerisine gömülü veya rahim duvarından dışa doğru büyüyen miyomları almaktır. Miyomlar genellikle belirti göstermezler. Bunun için de hastanın herhangi bir şikayeti olmayabilir. Fakat en sık rastlanan şikayet düzensiz kanamalardır. Bununla birlikte kadınlarda alt karın bölgesinde oluşan ağrı ve basınç hissi de belirtiler arasında sayılabilir. Bu durum aynı zamanda mesaneye baskı oluşturarak kişinin sık sık tuvalete çıkmasına neden olabilir. Ayrıca rahim içerisinde bulunan astar dokuya doğru büyüyen miyomların kısırlık ve düşüğe sebep olduğu da bilinmektedir.

Kapalı Miyom Ameliyatı Ankara ilinde doktor seçiminde kalite ve tecrübe için Uzman Doç.Dr.Özlem Gün'den ücretsiz randevu almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Düzensiz kanamaların bir sonucu olarak kadınlarda demir eksikliği görülmesi de olasıdır. Bu eksikliğin ortaya çıkardığı halsizlik, yorgunluk ve nefes darlığı gibi semptomlarda miyomların sebep olduğu belirtilerdendir. Eğer kişi hamileyse miyomlar rahime baskı yaparak kanamalara ve hatta erken doğuma sebep olabilir.

Laparoskopik cerrahi işlem karından girilerek yapılır. Bu ameliyat için doktorun teknik tecrübeye sahip olması ve ameliyat için gerekli ekipmanlarının bulunması gerekir. Kapalı miyom ameliyatı yöntemi, iyileşme sürecinin hızlı olması ve başarılı sonuçlar vermesinden dolayı tercih edilmektedir. Bu ameliyatın yapılabilmesi için miyomun büyüklüğün ve özelliklerinin laparoskopik yönteme uygun olması gerekir.

Miyom ameliyatı kapalı olarak yapılması için çeşitli şartların oluşması gerekir. Rahimde bulunan myomlar doğurganlığa engel oluyorsa kapalı ameliyat en avantajlı yöntemlerdendir. Bunun yanı sıra rahmi korumak ve miyomları çıkarmak için de bu yöntem riski az olan bir cerrahi işlemdir. Kapalı ameliyatın yapılabilmesi için oluşan şartların iyi değerlendirilmesi ve miyomların laparoskopik yöntemle çıkarılabilecek boyutta olması gerekmektedir.

 

Kapalı Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kapalı miyom ameliyatının yapılabilmesi için laparoskopik ekipmanları kullanacak yeterliliğe sahip bir ekip olmalıdır. Kliniğimizde bu konuda tecrübeli ve konuya hakim bir ekip tarafından ameliyatlar gerçekleştirilmektedir. Ameliyatın öncesinde yapılan tetkiklerde miyomların bulunduğu yerin çok iyi tespit edilmesi gerekmektedir. Miyomların büyüklüğü bilindiğinde ameliyat planlaması sağlıklı bir şekilde yapılabilecektir. Bunun için histerosonografi, transvajinal ultrason ya da MRI gibi görüntüleme yöntemlerinden yararlanılabilir. Özellikle miyomların hangi bölgede ve kaç tane olduğunun bilinmesi kapalı ameliyatta önemlidir.

kapalı miyom ameliyatı fiyatları ankara

Ameliyat öncesinde hastanın rahim boşluğu da dikkatli şekilde incelenmelidir. Çünkü rahim içerisinde bulunan miyomlar gözden kaçabilir. Hazırlık süreci, ameliyatın nasıl yapılacağının planlandığı aşama olmasından dolayı büyük bir titizlikle planlanmalıdır.

Ameliyat öncesinde hastaya genel anestezi uygulanarak hasta tamamen uyutulur. Ardından hastanın göbek deliğinden kamera ile girilerek, rahim ve yumurtalıklar görüntülenir. Böylece miyomların nereye yerleştiği net bir şekilde tespit edilir.

Miyomların yerlerine uygun şekilde karnın iki yanından, kasık bölgesine yakın şekilde 2-3 adet delik açılır ve ameliyat cihazları bu deliklerden yerleştirilir. Bu cihazlar yardımıyla miyom karın içerisinden çıkarılır. Laparoskopik bir aletle küçültülerek deliklerden geçecek hale getirilir. Gerekli boyuta getirildikten sonra da alt karından açılan deliklerden vücudun dışına çıkarılır. Bu ameliyatta miyomları çıkarmak hastanın karnında herhangi bir kesik olmaz.

Laparoskopik miyom ameliyatı rahim içerisine gömülü ya da rahim dışına, karın boşluğuna doğru büyümüş miyomların tedavisi için uygun bir işlemdir. Rahim içerisine yerleşen miyomlar için ise histeroskopi adı verilen ışıklı kamera sistemi kullanılır. Eğer miyomlar büyük ve görüntülenme sırasında %50 den az bir kısmı görüntülenebiliyor ise açık miyom ameliyatı gerekebilir.  

Kapalı miyom ameliyatı işleminden sonra hastanın çok fazla ağrısı olmaz. Hasta birkaç gün içerisinde ayağa kalkabilir ve hastanede yatış süresi de ortalama bir gündür. Bu durum kapalı miyom ameliyatını diğer yöntemlere göre daha tercih edilebilir hale getirmektedir.

Histeroskopik Myomektomi

Histeroskopik myomektomi, rahim ile ilgili sorunların tanı ve tedavisi için kullanılan bir görüntüleme yöntemidir. Bu görüntüleme yöntemi;

●     Anormal kanama

●     Adet düzensizliği

●     Rahim içi yapışıklıkları

●     Miyom ve polip alınması işlemleri

●     Kısırlık

●     Şiddetli ağrı

●     Çevre dokular üzerinde oluşan baskı

●     Miyomların hızlı büyüme belirtileri için kullanılır.

 

Histeroskopi ameliyatı için bir kaç mm kalınlığında, ucunda ışıklı bir kamera olan histeroskopi aleti kullanılır. Bu sayede rahim içerisinden alınan görüntü ekrana yansıtılır. İşlem sırasında herhangi bir operasyon yapılacaksa kameranın dışında cihazın içerisinden geçebilen özel aletler kullanılır. Histeroskopi güvenilir ve basit bir işlemdir. Operasyondan sonra hasta aynı gün içerisinde evine dönebilir. Sadece operasyon anestezi altında gerçekleşti ise hastanın anestezinin etkisinden kurtulması için bir müddet dinlenmesi gerekebilir.

Bu yöntem ile rahim içerisine doğru büyüyen miyomlar kolaylıkla çıkarılabilir. Ancak miyom histeroskopi ile çıkarılamayacak büyüklükte ise öncelikle miyomun küçültülmesine yönelik bir tedavi uygulanır. Miyom gerekli boyutuna geldikten sonra ise bu yöntem ile ameliyat gerçekleştirilir. Bunun için histeroskopi yardımıyla rahim boşluğunda ya da rahim boşluğuna yakın bölgede olan miyomlar elektrokoter yardımı ile kesilerek dışarıya alınabilir. Bu cerrahi operasyon sonrası hasta iyileşme sürecinde rahat bir dönem geçirir. Zorlanmadığı ve kendini iyi hissettiği müddetçe istediklerini yapma konusunda serbesttir.

Laparoskopik Myomektomi

Laparoskopik myomektomi normal boyutların üzerinde çıkan miyomların cerrahi bir operasyonla tedavi edilme şeklidir. Bu yöntemde miyom rahimden kapalı cerrahi yöntem kullanılarak alınır. Laparoskopi ile miyom ameliyatı genel anestezi altında uygulanır. Ameliyat sırasında karına göbekten ve daha aşağı taraflardan birkaç ufak kesi atılır. Bu işlemin ardından karın karbondioksit gazı ile şişirilerek pelvik boşluğa, kameralı ince boru şeklindeki laparoskop aleti yerleştirilir. Bu alet ile rahim ve yumurtalıkların görüntüleri alınır. Bu yöntem miyomların rahmin dış yüzeyine yakın olduğu ve miyomların boyutlarının çok büyük olmadığı durumlarda kullanılır.

Operasyon sırasında miyoma ulaşmak için atılan kesilerden girilerek miyom yatağından çıkarılır. Bu işlemin sonrasında açılan kesi hattı herhangi bir sorun oluşmaması için onarılır. Bu aşamada karın boşluğuna çıkarılan miyom, burada açılan hattan çıkarılabilmesi için belli bir boyuta getirilir. Bunun için özel aletler gerekir. Miyomun parçalanmadan çıkarılması için ise vajenin arka duvarından karın boşluğuna girilebilir.

 laparoskopi ile miyom ameliyatı ankara

Kapalı Miyom Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Kapalı miyom ameliyatının özellikle açık ameliyat oranla birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

●     Ameliyat sırasında karında büyük kesiler açılmaz ve sonrasında vücutta yara izi kalmaz.

●     Ameliyattan belli bir dönem sonra kişinin hamile kalmasında herhangi bir sorun olmaz.

●     Yapılan işlem sonrasında ağrı açık ameliyata oranla çok daha azdır.

●     Hasta ameliyattan sonraki 4-6 saat sonra yürüme, yemek yeme gibi normal işlerini kendi yapabilir.

●     Cerrahi operasyon sonrası hasta 1 gün sonra taburcu olabilir ve aynı hafta içerisinde işine başlayabilir.

●     Ameliyat sonrasında fıtık riski yoktur.

●     İşlem sırasında ve sonrası enfeksiyon oluşma riski oldukça düşüktür.

●     Laparoskopik ameliyatta karın içerisinde yapışıklık çok az olur.

●     Ameliyatın başarı oranı oldukça yüksektir.

Kapalı Miyom Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kapalı miyom ameliyatı sonrası her ameliyatta olduğu gibi dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu hususlar iyileşme sürecini hızlandıracak ve ameliyat sonrası oluşabilecek komplikasyonların önüne geçecektir. Dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

●     Ameliyat sonrası oluşabilecek karın ağrılarına karşı basit ağrı kesiciler alınabilir.

●     Doktorun ameliyat sonrası kullanılmasını tavsiye ettiği antibiyotikleri düzenli olarak kullanmak gerekir.

●     Ameliyattan 1 gün sonra hastanın banyo yapmasında herhangi bir sakınca olmamakla birlikte ayakta ve en fazla 15 dakika süren bir duş alması tavsiye edilir.

●     Operasyon sonrası hastanın en az 15 gün boyunca hamam, havuz ve deniz gibi yerlerden uzak durması istenir.

●     Kapalı ameliyat sonrası dikişlerin alınması işlemi olmaz, dikişler 10 gün içerisinde kendiliğinden düşecektir.

●     Enfeksiyon riskini azaltmak için ameliyat sırasında kesi atılan yerlerin kapalı olması gerekir.

●     Enfeksiyon ve ağrıyı engellemek için 1 ay boyunca cinsel ilişkiye izin verilmez.

●     Ameliyat sonrasında birkaç hafta lekelenme görülmesi normaldir.

●     Eğer ağrı azalmıyor ve giderek artıyorsa bunun yanında ateş, gaz ve tuvalet yapmada zorlanma yaşanıyorsa mutlaka doktora başvurmak gerekir.

●     Ameliyat sonrasında hijyen koşullarına azami hassasiyet gösterilmelidir.

●     İşlem için açılan kesilerin bulunduğu bölgeye doktor tavsiyesi dışında herhangi bir jel ya da krem sürülmemelidir.

●     Ameliyat sonrası beslenme sürecinde iştah kapanma görülebilir, bu durumu aşabilmek için sık sık ve azar azar yemek gerekir.

●     Myomektomi ameliyatı sonrası su tüketimine dikkat edilmelidir.

●     Ameliyat sonrası oluşabilecek bağırsak sorunlarının önüne geçebilmek için tahıl ve sebze ağırlıklı beslenme gibi doğal yöntemler tercih edilebilir.

 

Kapalı Miyom Ameliyatı Fiyatları Ankara 2022

Kapalı miyom ameliyatı fiyatları açık ameliyatı oranla daha fazladır. Bunun temel sebebi kapalı ameliyatın özel eğitimli ekip ve özel ameliyat cihazları ile yapılmasıdır. Miyomun türü, ameliyatın şekli ve yapılacağı klinik ya da hastaneye göre fiyatlar değişkenlik gösterebilir. Ancak önemli olan burada ameliyatın yapacak doktorun tecrübesi ile beraber ameliyat yapılacak ortamın donanımlı olmasıdır. Kapalı ameliyatı yapacak sağlık ekibin eğitim ve tecrübesi ameliyatın başarısı etkileyen en önemli faktördür.

Doç. Dr. Özlem Gün Eryılmaz kapalı miyom ameliyatı Ankara ilinde konusunda gerekli eğitim ve bilgiye sahiptir. Aynı zamanda kliniğimizde kapalı cerrahi için gerekli olan donanım ve malzemeler bulunmaktadır. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin.

Kapalı Miyom Ameliyatı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kapalı miyom ameliyatı açık ameliyata göre daha kolay ve iyileşme süreci hızlı bir operasyondur. Aşağıda genel itibariyle bu konuda sorulan sorulara cevap vermeye çalıştık.

Kapalı Miyom Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Kapalı miyom ameliyatlarının süresi hastadan hastaya değişmekle beraber genel olarak 1 ila 2 saat arasında sürer. Histeroskopik operasyonda ise süre yarısı kadardır. Bunun sebebi ise yapılan operasyonlarda çıkarılan miyomların büyüklüğü, konumu ve karın içerisindeki yapışıklık durumudur.

Operasyonun süresini belirleyen faktörlerin başında miyomun büyüklüğü gelir. Bunun birlikte miyomun yeri, sayısı ve karın içerisindeki yapışıklıklar sürenin uzamasına ya da kısalmasına neden olabilir.

Laparoskopik Miyom Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Laparoskopik miyom ameliyatı sırasında her ameliyatta olduğu gibi bazı riskleri vardır. Bu risklerin ortaya çıkmaması ya da en aza indirilmesi için cerrahi operasyonun uzman doktor ve ekip tarafından yapılması gerekir. Ameliyatın riskleri şunlardır;

●  Ameliyat sonrası vajinal kanama ya da ameliyat sırasında açılan kesilerde oluşan kanama,

●  Kapalı ameliyatlar sonrası idrar yollarında ya da ameliyat dikiş yerlerinde ortaya çıkabilen enfeksiyon,

●   Ameliyat sonrası hastanın ateşinin yükselmesi,

●   Çok nadir olarak görülse de rahime yakın olduğu için ortaya çıkabilen bağırsak ve idrar torbası yaralanması,

●    Kapalı ameliyat sırasında durdurulamayan kanama ortaya çıktığında açık ameliyat geçilmesi,

●    Kapalı ameliyatlarda daha az görülmesine rağmen karın içinde ya da rahim etrafında yapışıklık,

●    Bağırsaklarda oluşan sıkıntılardan dolayı gaz çıkaramama belli başlık risklerdendir.

Ameliyat sonrası doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir. Eğer operasyonda parça alınıp patolojiye gönderildi ise sonucuna göre başka bir tedavi yöntemi de denebilir.

Kapalı Miyom Ameliyatı Hangi Hastalarda Yapılamaz?

Kapalı miyom ameliyatı özellikle rahimdeki miyomların kötü huylu olma ihtimali olan hastalarda tercih edilmez. Ameliyat sırasında bu kötü huylu miyomların parçalanarak karın için bölgesine saçılma ihtimali olabilir. Böyle bir durumda saçılan kötü huylu miyomlar hastalığın tüm karına yayılmasına sebep olabilir. Özellikle kas tabakasına yerleşen 3 ve daha fazla sayıdaki miyomlarda ameliyat süreci uzayacağından dolayı hastanın riskini artırmamak için açık ameliyat tercih edilir.

Miyom laparoskopi işlemi her miyom için uygun değildir. Bazı hastalarda miyomun 10 cm ve üzerinde olduğu görülebilir. Bu çapta ve 3’den daha fazla miyomu olan kişilerde kapalı ameliyat uygun değildir. Özellikle kas tabakasına yerleşen 3 ve daha fazla sayıdaki miyomlarda ameliyat süreci uzayacağından dolayı hastanın riskini artırmamak için açık ameliyat tercih edilir. 

Rahim içerisinde küçük küçük ve oldukça fazla sayıda miyom olan kadınlarda da kapalı miyom ameliyatının tercih edilmediği görülür. Bununla birlikte rahim arka yüzünde rahim ağzına yakın yerleşmiş miyomlarında kapalı yöntemle çıkarılmaları bazen zor olabilir. Hastanın muayenesi ve miyomun görüntülenmesinin ardından hangi tedavinin ve cerrahi yöntemin uygun olduğuna doktor tarafından karar verilecektir.

Kapalı Miyom Ameliyatı Sonrası Normal Doğum Yapılır mı?

Kapalı miyom ameliyatının sonrası ilk 6 ay gebelik önerilmemektedir. Öncelikle rahmin tamamen iyileşmesi beklenir. Bununla birlikte miyom ameliyatının ardından hastanın normal doğum yapması da tavsiye edilmez. Bunun sebebi ise miyom alma sırasında rahimde kesilen yerin normal doğum esnasında yırtılma riskinin olmasıdır. Eğer böyle bir durum gerçekleşirse annenin hayatı tehlikeye girebilir. Kişinin hamilelik durumunda doğumun sezeryan ile olması önerilmektedir.

Kapalı ameliyatı sonrasında hasta gebe kalmakta sıkıntı yaşıyorsa HSG çekilmelidir. Bu ilaçlı rahim filmi ile rahim tüplerin durumuna bakılarak gebeliğe engel olan sorun tespit edilebilir.

Ankara Kapalı Miyom Ameliyat Doktorları Arasında Doç. Dr. Özlem Gün Eryılmaz

Ankara kapalı miyom ameliyat doktorları arasında Doç. Dr. Özlem Gün Eryılmaz tecrübesi ve uzman ekibi ile dikkat çekmektedir. Kapalı miyom ameliyatlarında başarı için kullanılan ekipmanlarla birlikte bunları kullanacak personelin yetkinliği de ön plana çıkmaktadır. Kliniğimizde hastalarımıza gerekli bütün imkanlar sağlanmakta ve tecrübeli ekibimizle güvenle tedavileri gerçekleşmektedir. Kapalı miyom ameliyatı konusunda daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Laparoskopi Ankara hizmetinde kalite ve tecrübe için  https://ozlemgun.com/laparoskpi-ankara  adresini ziyaret edebilirsiniz.