çikolata kisti ameliyatı ankara

Çikolata Kisti Ameliyatı Ankara - Doç.Dr.Özlem Gün Eryılmaz

Çikolata kisti ameliyatı, yumurtalık, fallop tüpleri ve karın boşluğunda ortaya çıkan kistlerin (endometrial doku) alınması için açık ya da kapalı şekilde yapılan cerrahi operasyondur. Çikolata kisti belirtileri dikkate alınmadığında kısırlığa varan rahatsızlıkların sebebi olabilir. Kistler yumurtalığa yerleşirse yumurtaların kalitesini ve rezervini azaltarak kısırlığa yol açabilir. Hastalığın teşhis edilmesinin en kesin yolu laparoskopik cerrahi yöntemle hastanın göbek deliğinden girerek kamera ile kist oluşan bölgenin görüntülenmesidir. Zamanında teşhis ve doğru tedavi yöntemi ile rahatsızlığın giderilmesi mümkündür.

Çikolata Kisti Nedir?

Çikolata kisti, endometriozis hastalığı sonucunda oluşur. Bu hastalık rahim iç tabakasında bulunan dokunun rahim boşluğunun dışına yerleşmesi sonucu ortaya çıkar. Hastalık görülen birçok kadında aynı zamanda çikolata kistine de rastlanmaktadır. Kistler koyu kahverengi, katrana benzeri bir sıvı içerdiği için çikolata kisti adını almıştır. Bu kistler endometrium dokusunun tüplerde, karın boşluğunda, bağırsaklarda, idrar torbasında ve yumurtalıklarda odaklar oluşturması sonucu ortaya çıkar. Oluşan kistler, günlük yaşamı etkileyecek derecede ağrıya sebep olabilir. Endometriozis yumurtalıklarda bulunan bir dokudur. Ancak bu doku yumurtalık dışında şu odaklar üzerinde de bulunabilir:

●     Rahmi destekleyen bağlar ve fallopian tüpleri

●     Vajina ve bağırsaklar arasındaki iç alan

●     Mesane çevresi

●     Rahim ve rahmin dış çevresi

●     Kasık boşluğu

Bu hastalığa yakalanan kadınların hayat kalitesi düşer. Hastalığın yol açtığı şikâyetler bazı hastalarda şiddetli şekilde seyredebilir. Şiddetli ağrıların yanında aşırı yorgunluk ve dikkat eksikliği gibi bulgularda belirtiler arasında görülebilir. Hastalık kadınlar arasında yaygın bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Her yaş grubundaki kadında görülmesine rağmen özellikle en çok 30 ve 40’lı yaşlardaki kadınlarda ortaya çıkar.

Çikolata Kisti Tedavisi Nasıl Olur?

Çikolata kisti tedavisi ilaçlar ve ameliyat ile yapılabilir. Bazı durumlarda bu iki yönteme de başvurulabilir. Tedavi sürecinde öncelikle ilaçlar kullanılır. Eğer hastalığın tedavisinde olumlu bir gelişme olmaz ise ameliyat seçeneği değerlendirilir.

İlaç tedavisi adet dönemlerinde görülen şiddetli ağrı ve krampları azaltmak için kullanılır. Hamilelik planı olmayan kadınlarda ağrı kesicilerle birlikte hormon tedavisi de yapılabilir. Hormon tedavisi ağrıların azalmasında veya yok olmasında etkili bir yöntemdir. Ayrıca adet sürecinde vücuttaki hormonal değişiklikler endometrial dokuların kalınlaşmasına, parçalanmasına ve kanamasına yol açar. Hormon takviyesi bu oluşumu engelleyebilir. Fakat bu tedavi yöntemi kalıcı değildir, tedavinin bırakılmasının ardından belirtiler tekrar görülebilir.

Çikolata kisti belirtilerini kontrol altına almak için sağlıklı yaşam ve beslenme etkili bir yöntemdir. Östrojenin endometrial dokuyu kalınlaştırdığı bilinmektedir. Bu nedenle östrojen seviyesinin düşük tutulması da çikolata kisti belirtilerini azaltacaktır. Bunun için düzenli egzersiz, vücut yağ oranını azaltmak, alkol ve kafein tüketimini sınırlamak faydalı olacaktır.

laparoskopi çikolata kisti ameliyatı ankara 202

Çikolata Kisti Ameliyatı Ankara

Çikolata kisti ameliyatı tedavi için en etkili yöntemdir. Bu operasyonun açık ve kapalı ameliyat olmak üzere iki türü vardır. Kapalı çikolata kisti ameliyatı, açık çikolata kisti ameliyatına göre daha kolay ve iyileşme süresi daha erkendir. Çikolata kisti açık ameliyatı sonrasında hastanede yatış süresi fazla olmakla beraber enfeksiyon riski vardır. Çikolata kisti ameliyatı uzmanlık ve itina gerektirir. Çünkü rahim, yumurtalıklar, tüpler, bağırsak ve mesaneye yapışan kistler ağrı yapabilir.

Yumurtalığa zarar gelmemesi için ameliyatın özenle yapılması büyük önem taşır. Açık çikolata kisti ameliyatı genel anestezi ya da epidural anestezi uygulanarak yapılır. Kasıktan bir kesi atılarak batına girilir. Rahim ve yumurtalıklarda bulunan kistler çıkarılır ve yakılır. Kistlerin çıkarılması esnasında patlamamasına dikkat edilir. İşlem sırasında yumurtalığa bitişik kistler kistlerin patlama ihtimali oldukça yüksektir. Böyle bir durumda kistin etrafa yayılmaması özen gösterilir.

Laparoskopi Çikolata Kisti Ameliyatı

Laparoskopi çikolata kisti ameliyatı başarı oranı yüksek ve hastanın ameliyat süreci ve sonrasında rahat ettiği bir cerrahi yöntemdir. Çikolota kisti ameliyatı sırasında hasta genel anestezi yöntemi kullanılarak uyutulur. Hastanın göbek ve kasık bölgesinde 1 cm kadar 3-4 adet kesi atılır. Bu kesilerden laparoskopi kamerası ile ameliyat bölgesine ulaşılır. Böylece cerrahi alan net bir şekilde görülür ve yumurtalık dokusuna daha az zarar verilir. 

Ameliyat sırasında açık ameliyatta olduğu gibi batın içi, rahim ve yumurtalıklardaki kistler çıkarılır. Batın içerisinde kistlerin patlamasından kaynaklı yapışıklıklar temizlenir. Açık ameliyatta olduğu gibi kistin kapsül ile beraber çıkarılması önemlidir. Ancak kistler patlar ve sızma olursa batın içi serum ile iyice yıkanarak işlem sonlandırılır. Hamile kalmak isteyen ve yaşı müsait olan kadınlarda hormon tedavisi yerine cerrahi tedavi tercih edilir. Laparoskopik yöntemle kist çıkarılarak, gebeliğe engel olan durumun ortadan kaldırılması hedeflenir.

Laparoskopi ile çikolata kisti ameliyatı olanlar, işlem sonrası daha az ağrı hisseder. Ayrıca günlük hayata dönme süreleri açık ameliyata oranla çok daha erkendir. Bunun yanında bağırsak fonksiyonları hızlı bir şekilde normale döner. Açık ve kapalı ameliyat dışında kullanılan cerrahi yöntemlerden biri de yumurtalıkların çıkarılması işlemidir. Bu kist tedavisinde en son çare olarak görülür. Doğurganlığını tamamlayan ve menopoza yakın yaştaki kadınlar için önerilir.

Çikolata Kisti Olanlar İçin Beslenme Önerileri

Çikolata kisti bitkisel tedavi için beslenme önerileri kistin oluşma riskini azaltmak ve kistin sebep olduğu belirtileri hafifletmek ya da ortadan kaldırmak için etkili olabilir. Bu noktada elbette her hastalık için olduğu gibi çikolata kistinde sağlık ve düzenli beslenmek önemlidir. Beslenmeye dikkate edilirken iltihap oluşumunu engelleyen ve özellikle vücudu temizleyen besinler tercih edilmelidir. Örneğin, zerdeçal çikolata kisti tedavisinde etkili olabilir. Yapılan araştırmalar çikolata kistinin büyümesine sebep olan faktörlerin zerdeçal tarafından baskılandığını göstermektedir. Bunun dışında karabiber, zencefil ve tarçın tüketilebilir.

zerdeçalçikolota kisti bitkisel tedavi ankara 2022

Çikolata Kisti Hakkında Sık Sorulan Sorular

Çikolata kisti sık karşılaşılan bir rahatsızlık olduğu için özellikle laparoskopi ile çikolata kisti ameliyatı olan kadınlar bu rahatsızlık sonucunda ortaya çıkan olumsuz durumlarla ilgili bilgiye ihtiyaç duyuyor. Bu başlık altında çikolata kisti ameliyatı olanların yorumları ve merak edilen sorulara cevap vermeye çalıştık.

Çikolata Kisti Ağrı Yapar mı?

Çikolata kisti karın ağrısı yapar. Bu hastalıkta kistin oluştuğu bölgeye bağlı olarak adet döneminde şiddetli ağrı, idrar yaparken ağrı, bağırsak hareketlerinde ortaya çıkan ağrı ve bel ağrıları görülmektedir.

Çikolata Kisti Çocuğa Engel mi?

Çikolata kisti kısırlığa yol açabilir. Kist tedavisi sonrası bu sorun ortadan kalkabilir. Ayrıca çikolata kisti olup hamile kalanlar da vardır. Kist tespit edilen herkesin kısırlık sorunu yaşayabileceğini söylemek yanlış olur. Bu durum kistin büyüklüğüne ve bulunduğu yere bağlı olarak değişebilir.

Çikolata Kisti Ameliyatı Sonrası Gebelik

Çikolata kisti ameliyatı sonrası gebelik kadınların bir çoğunda doğal yöntemlerle gerçekleşmektedir. Çikolata kisti tedavisinin ardından kişinin yumurtalık rezervi iyi ise hamile kalmasının önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Ancak kist ilerlemiş ve tedavi sonrası rezervlerde sıkıntı yaşanıyorsa tüp bebek tedavisi yapılabilir.

Çikolata Kisti Adetle Atılır mı?

Çikolata kisti regl ile atılamaz. Kadınlar her adet döneminde kan ile birlikte dışarıya attıkları endometrium tabakasıdır. Bu tabakanın yumurtalıklara sızmasıyla çikolata kisti oluşur. Kistlerin ise bu yolla atılması mümkün değildir. Kistler ayrıca adet dönemlerinde şiddetli ağrıya sebep olmaktadır.

laparoskopi ile çikolata kisti ameliyatı olan kadınların yorumları ankara 2022

Çikolata Kisti Neden Olur?

Çikolata kistinin neden oluştuğu kesin olarak belirlenememiştir. Genetik yatkınlık kistlerin oluşumu için en önemli risk faktörü olarak görülmektedir. Bir başka teoriye göre ise adet kanının tüplerden geçmesi ve endometrium tabakasının yumurtalıklarda birikmesi kistlerin oluşumuna neden olur.

Çikolata kistinin oluşmasını etkileyen diğer faktörleri ise şöyle sıralayabiliriz:

●   Bağışıklık sistemi ile ilgili yaşanan rahatsızlıklardan dolayı vücudun savunma sisteminde meydana gelen sorunlar kist oluşumuna yol açabilir.

●   Kan dolaşımı ve bağışıklık sisteminin bir parçası olan lenfatik sistem yoluyla endometrium hücrelerinin vücuda yayılarak çeşitli organlara yerleşmesi sonucu oluşabilir. 

Yukarıda sayılan nedenlerden hiçbiri çikolata kistine kesin olarak yol açabilir denilemez. Bu nedenlerin dışında farklı sebeplere bağlı olarak da kistler oluşabilir.

Çikolata Kisti Kaç cm Olunca Alınır?

Çikolata kistlerinin alınabilmesi için belli bir büyüklüğe ulaşması gerekir. 4 cm çikolata kisti ve daha büyük olanların ameliyatla alınması tavsiye edilir. 5-6 cm aralığındaki kistler çok tehlikeli olarak kabul edilir. Çünkü bu durumda çikolata kisti patlaması ihtimali vardır. Eğer kistler patlar ise acil ameliyat gerekebilir.

Çikolata Kisti Nasıl Anlaşılır?

Çikolata kistinin anlaşılması için öncelikle bazı belirtiler göstermesi gerekir. Başlıca çikolata kisti belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

●     Adet dönemlerin ortaya çıkan bel ve karın ağrıları

●     Cinsel ilişkisi sırasında oluşan ağrı

●     Özellikle adet dönemlerinde ortaya çıkan ağrılı ve sancılı idrar yapma

●     Adet dönemlerinde ya da normal zamanlarda ortaya çıkan aşırı kanamalar

●     Kistlerin yumurtalıklarda oluşması sonucu ortaya çıkan kısırlık

●     Adet dönemlerinde ortaya çıkan yorgunluk, mide bulantısı, ishal ve şişkinlik.

Bu belirtiler görülen kişilerin mutlaka doktora başvurması gerekir. Doktor kontrolünde ise çikolata kistleri teşhis için bazı yöntemler kullanılır. Öncelikle hastanın şikayetleri dinlenir ve sonrasında fiziki muayene yapılır. Pelvik muayene ile kistler saptanabilir. Çikolata kisti ile ilgili net bir teşhis konulabilmesi için görüntüleme yöntemleri kullanılır. Ultrason ile kistlerin tespit edilmesi mümkündür. Ayrıca MRG ile organ ve dokuların ayrıntılı görüntülenmesi yapılabilir. MRG ile rahim dışına yerleşmiş kistlerin yerleri ve büyüklükleri hakkında detaylı bilgi elde edilir. Laparoskopi ile göbek deliğinden kamera yerleştirilerek kistlerin ayrıntılı şekilde görüntülenmesi sağlanır. Kistin büyüklüğü ve yeri hakkında ayrıntılı bilgi edilir. Ayrıca bu yöntemle gerekli görülürse ileri testler için doku örneği alınabilir. Bunun yanında kistler tamamen çıkarılarak hastalığın tedavisi de sağlanabilir.

Çikolata Kisti Nasıl Küçülür?

Çikolata kisti tedavisi ilaç ve sağlıklı beslenme ile küçülebilir. Fakat kistler ilaç tedavisi sonrası tamamen ortadan kaybolmaz. Çoğu zaman ilaç kullanımının ardından yeniden büyümeye başlayabilir. Ayrıca hormon tedavisi ile kistlerin büyümesi engellenebilir.

Çikolata Kisti Ameliyatı Fiyatları

Çikolata kisti ameliyatı fiyatları yapılacak olan tedavi yöntemi ve ameliyata göre farklılık gösterir. Açık çikolata kisti ve laparoskopi arasında da ücret farkı vardır. Ayrıca ameliyatın yapılacağı klinik veya hastaneye göre de fiyatlar değişmektedir. Çikolata kisti ameliyatı ve fiyatları hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Aklınıza takılan tüm soruları Doktorum Özlem Gün Eryılmaz’a sorabilirsiniz.

kapalı çikolata kisti ameliyatı ankara ücretsiz randevu

Çikolata Kisti Ameliyatı Yapan Doktorlar Arasında Doç. Dr. Özlem Gün Eryılmaz

Çikolata kisti ameliyatı yapan doktorlar arasında Ankara ilinde Doç. Dr. Özlem Gün Eryılmaz tecrübesi ile ön plana çıkmaktadır. Eryılmaz, Kadın hastalıkları konusunda uzman olmakla beraber özellikle laparoskopik ameliyat alanında gerçekleştirdiği başarılı operasyonlar ile dikkat çekmektedir.

Çikolata kisti ameliyatı ve kadın hastalıkları konusunda daha fazla bilgi ve randevu için https://ozlemgun.com/iletisim adresinden hemen bize ulaşın.

Çikolata Kisti Ameliyatı Olan Hastaların Yorumları

Çikolata kisti ameliyatı olan hastaların durumları kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Kapalı çikolata kisti tedavisi olan hastaların deneyimleri ve yorumlarını inceleyebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için uzman doktorumuz ile ücretsiz iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.